Pistolsektionens resultat

Sommarkvällsknallen 18.07.2019

Fältskytte grov

Torsdagskvällen ägnades åt den traditionsenliga fältskyttetävlingen för lite grövre vapen. Kaliber 32 och uppåt. Banläggaren hade denna gång gjort en extrasvår bana och ingen var i närheten av att skjuta fullt. Harry Petterson vann klass R, Jarkko Kemppanen vann klass A och Stellan Egeland var bäst i klass B. Max poäng var som vanligt i fältskytte 48p

IPSC tävling 3-2019. Niklas var bäst idag med Victor och Jonas strax efter.

Totalt IPSC 25.6.2019Stage 1Stage 2Stage 3Stage 4Poäng
Niklas Öhberg31,3438,7314,9415,92100,93
Victor Erikslund25,5642,7921,4812,45102,28
Jonas Lindén27,2231,0128,4518,16104,84
Tomas Mörn28,7439,71920,29107,73
Alexander Rothberg41,6343,1112,9524,11121,80
Jan Welin43,6956,1618,5517,72136,12
Samuel Stenroos46,6151,6123,1622,2143,58
Linda Heinola48,2758,1118,9123,51148,80
Emil Pettersson54,0955,4918,5429,88158,00

Den fjärde deltävlingen i PPC cuppen avgjordes i strålande sommarväder. Tomas drog längsta stickan tillsammans med Niklas.

Den tredje deltävlingen i PPC cuppen har avgjorts 4 juni. Viktor vinner revolver och Niklas tar pistolklassen. Äntligen lite fint väder för säsongen.

Den andra deltävlingen i PPC cuppen avgjordes 7 maj och även denna gång var Harry bäst i revolverklassen medan Niklas knep pistolklassens första plats.

Första deltävlingen i PPC cuppen för året 9 april 2019. Harry och Jarkko var bäst i sina respektive klasser!